Maskeli Süvari – The Lone Ranger (2013)

the lone ranger maskeli süvari

Ülkemizde Maskeli Süvari olarak bilinen kahramanımızın özgün ismi aslında “Lone Ranger”. Yani “Yalnız Süvari”. Zamanında Türkçe’ye, maske taktığı için Maskeli Süvari olarak geçmiş. Amerika’da 1936 yılında çizgi roman serisi olarak yayın hayatına başlayan Maskeli Süvari’nin zamanla dizisi de çekilmiş. Yeni Maskeli Süvari filminin bu kahramanımızı insanlara daha çok tanıtmak için çekilmiş olduğunu düşünüyorum. Maskeli Süvari’nin hayat hikayesini bilmesek de meşhur müziğini hemen anımsayabiliyoruz. Müziğini aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

 

Maskeli Süvari’nin yönetmenliğini 1964 doğumlu Gore Verbinski yapmış. Kendisi “Rango” isimli filmle 2012 yılında “En İyi Animasyon Filmi Yönetmenliği” Oscar ödülünü kazanmış bir yönetmen. O filmde de Johnny Deep ile çalışmıştı zaten. Ve o film de vahşi batı tarzındaydı.

goreverbinski

Filmin senaryosu çizgi romanına bağlı kalınarak Justin Haythe, Ted Elliott ve Terry Rossio tarafından yazılmış. Gelelim Maskeli Süvari’nin oyuncu kadrosuna.

Maskeli Süvari’nin yardımcısı kızıldereli Tonto rolünü 1963 doğumlu Johnny Depp canlandırmakta. Tim Burton imzalı fantastik filmlerin oyuncusu Johnny Depp, bu filmlerdeki performanslarıyla efsane olmuştur. Karayip Korsanları’nın Kaptan Jack’idir. Bu performanslara rağmen Oscar ödülü kazanamamış olması işin ilginç yanıdır.

johnnydeep

Aslında esas kahramanımız olan Maskeli Süvari rolünde 1986 doğumlu Armie Hammer’ı izlemekteyiz. Sinema kariyeri pek fazla olmayan Hammer, “Mirror Mirror” ve “J. Edgar” filmlerinde oynamıştır.

armie hammer

Kötü adam Butch Cavendish rolünde 1956 doğumlu William Fichtner’ı görmekteyiz. Kendisi “Batman The Dark Knight” , “Armegeddon” ve “Contact” filmlerinde oynamıştır.

william fichtner

Cole karakterini 1948 doğumlu Tom Wilkinson canlandırmakta. Kendisi “Batman Begins” filminde oynamıştır.

tom wilkinson

Rebacca Reid karakterini 1982 doğumlu Ruth Wilson canlandırmış. 2012 yapımı “Anna Karenina” filminde oynamıştır.

ruth wilson

Red Harrington karakterinde 1966 doğumlu Helena Bonham Carter’ı görmekteyiz. Efsane “Fight Club” filminde Marla karakterini canlandırmıştır.

helena bonham carter

Dan Reid rolünü 1978 doğumlu James Badge Dale canlandırmakta. “The Departed” filminde rol almıştır.

james badge dale

Film ekibinden sonra filmin konusuna geçelim isterseniz. Film balıklama Maskeli Süvari maceraları ile başlamıyor. Film Maskeli Süvari’nin nasıl Maskeli Süvari olduğunu açıklıyor.

Asıl adı John Reid olan ve kasabasından yıllarca uzak kalan John, bir yargıç olarak kasabasına geri dönmektedir. John’un hedefi adaleti sağlamaktır. Kasabada sevdiği bir kadın vardır. Rebacca. Ama Rebacca, John kasabayı terk ettikten sonra John’un kardeşi ve kasabanın şerifi olan Dan ile evlenmiştir. Bir de çocukları vardır. John’un trenle kasabaya dönüş sahnesi bayağı aksiyon dolu. Trende, asılmak üzere  kasabaya getirilen Butch Cavendish ile Tonto vardır. Cavendish kaçar ama John Tonto’yu hücreye gönderir. Kasabada yeğeniyle tanışır. Ve söylemese de hala Rebacca’yı sevmektedir.

Bu arada kasabada tren yolu yapımı vardır. Cole bu işin başındadır. Aynı zamanda bölgedeki gümüş madenini bulmuştur. Ve ondan parayı bulmak niyetindedir. Kızılderililerle kasabalılar arasında barış anlaşması vardır. Bunu sağlayan da Dan’dir. Ama ihanete uğrayan Dan ve John pusuya düşürülür. Bu pusudan canlı olarak John çıkar. Ve onu kurtaran Tonto onun beklenen efsane kişi olduğunu söyler. “Öldürülemeyen Adam” . Ve böylece Maskeli Süvari doğar. Devamında da şaşırtıcı olay bizleri beklemektedir.  Birbiriyle bağlantılı ilişki ve olaylar serisi.

Film hakkındaki görüşlerim ise:

Filmin aksiyon sahneleri çok zekice düşünülmüş. Hele ki ilk tren sahneleri gerçekten de harika. Aksiyon severleri tatmin edici güzellikte.

trenle kelepce

Gelelim senaryoya. Senaryoda bazı ucu açıklıklar var. Sanıyorum ki bu filmin ikincisini çekecekler. Ama geçmişi daha da  kurcalamayacaklarını düşünüyorum. Benim anlamadığım John’un sevdiği Rebacca’yı bırakıp gitmesi. John’a aşık olan Rebacca’nın da John’un kardeşi Dan ile evlenmesi. Ve Dan’in Rebacca ile John arasındaki aşkı bilmesi. Bana garip gelen de buydu senaryoda.

Filmin dili ise biraz alaycı. Tonto’nun repliklerinin çoğuna gülebilirsiniz. John’un da öyle. Bu dili biraz abartılı bulduğumu söylemeliyim. Yerinde ve yeterince olmamış. Daha ciddi olunabilirdi.

depp hammer

Oyunculuklardan Johnny Depp’i en öne koymamız gerekmekte. Filme ismini veren Maskeli Süvari olmasına rağmen Tonto karakteri daha öne çıkmış. Aklıma şu geldi. Maskeli Süvari rolünü Johnny Depp oynasa idi daha iyi olabilir miydi? Çünkü yaşamı anlatılan Maskeli Süvari ama öne çıkan Tonto. Bu bir çelişki değil midir? Ya da prodüksiyon taktiği olabilir. Tonto’yu başka biri oynasa Armie Hammer daha ön planda olacaktı. Hammer da iyi iş çıkarmış diyebilirim. Ama çok çok iyi performans ortaya koyduğunu söyleyemem. Genç ve yakışıklığını kullanmak istemişler. Butch karakterinde başarılı buldum William Fichtner’ı. İyi iş çıkarmış. Cole karakteri ve Dan karakterleri ortalama performanslardı. Kadın oyuncular da normal performanslar ortaya koymuşlar.

tren

Filmde en çok sevdiğim ve güldüğüm sahne, efsane beyaz at’ın John’u “Öldürülemeyen Adam” olarak seçmesi ve Tonto’nun onu bu kararından vazgeçirme çabaları oldu. Bir de Tonto’nun “Takas” yaptığı sahneler güzeldi.  

tonto ve at

Johnny Depp’in performansı ve aksiyon sahneleri ile Maskeli Süvari filmi iyi vakit geçirmek için ideal bir film. Öyküsü de başarılı. Bu filme 2 saat 20 dakikanızı ayırabilirsiniz. Ben filmden zevk aldım. Sizlere de izlemenizi tavsiye ederim.

 Sabri KURBAN

Bir cevap yazın