Düğün Dernek Filmi İncelemesi (2013)

Öncelikle yaz aylarında yazmış olduğum Düğün Dernek Kuruldu yazımda beklediğim filmden daha iyisiyle karşılaştığımı söylemeden yazıya başlamak istemiyorum. Fragmanı aşağıda mevcut.

[sz-youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=DjxirzxarNU” /]

 

Düğün Dernek filmini gösterime girdiği ilk gün olan 06 Aralık’ta Tekirdağ’da izledim. Salonun dörtte üçü doluydu. İzleyenlerin bayağı eğlendiklerini gözlemledim. Şimdi de filmin incelemesine geçelim.

Filmin konusuyla başlayalım söze. Sivaslı bir ailenin çocuğu olarak Letonya’da okuyup çalışmakta olan Tarık ,bu arada çalışma izni alabilmek için Letonyalı kız arkadaşı ile evlenmek zorundadır. Sivas’a geldiğinde bu durumu babası İsmail’e açıklar ve 10 gün içerisinde evlenmek zorunda olduklarını söyler. Tarık sade bir nikaha razıyken örf ve adetlere düşkün olan babası İsmail şanlı bir düğün yaparak oğlunu evlendirmek istediğini söyler. Ama diğer taraftan düğün dernek kuracak yeterli parası yoktur İsmail’in. İşte bu esnada devreye İsmail’in ilginç arkadaşları girer. Tüpçü dükkanı olan Fikret, eskiden ayyaş olup sonradan tövbe etmiş olan Boks salonu işleten Çetin ve köydeki okulda öğretmenlik yapan Saffet. Bu dört kişi düğün hazırlıklarını aralarında paylaşırlar. Film düğün hazırlıklarında karşılaşılan güçlüklerle devam ediyor. Son olarak düğün günü yaşananlarla filmdeki komedi tavan yapıyor. Ve düğün konusuyla alakalı gerçekler filmin sonunda ortaya çıkıyor.

Filmdeki oyunculuklarla alakalı söyleyebileceğimiz şeylerden önce Selçuk AYDEMİR’in oyuncuları iyi tanıdığını belirtmeliyim . Verilen rollerin altında ezilen oyuncular yok filmde. Ahmet KURAL ve Murat CEMCİR ikilisi bildiğimiz gibi. Yeni Zeki – Metin ya da daha doğru bir söyleyişle Ahmet-Murat olma yönünde hızla ilerliyorlar. Bu ikiliye usta oyuncu Rasim ÖZTEKİN de katılınca daha bir güzel olmuş. Rasim ÖZTEKİN’i bu filmde çok beğendim. Zaten kendisini eskiden beri severim. Filme daha bir renk katmış. Ahmet KURAL mimikleriyle Tüpçü Fikret karakterini başka bir noktaya taşımış. Murat CEMCİR boksör Çetin’i tam olması gerektiği gibi oynamış. Filmden tüyo vermiş gibi olmayayım da boksör Çetin’in de Murat CEMCİR gibi Tokatlı olduğu ortaya çıkıyor:D

img2 img3

Öğretmen Saffet, filmde hitap edilen şekilde “Muallim” i canlandıran Barış YILDIZ için farklı bir parantez açmak isterim. İşler Güçler dizisinin 3. Sezonunda izlediğimiz Barış YILDIZ, Ahmet KURAL kadar olmasa da değişik mimiklere sahip. Selçuk AYDEMİR’in keşfi diyebileceğimiz Barış YILDIZ filmdeki rolünün hakkını vermiş bence.

img8

Bir parantezde Şinasi YURTSEVER’e açmak lazım:D Köyün çılgın mucidi rolündeki Şinasi YURTSEVER’in filmin ilerleyen bölümündeki sahneleri sizleri gülme krizine tutabilir önceden uyarayım sizleri:D

sinasi dd

Yardımcı rollerde İsmail’in karısını oynayan Devrim YAKUT’u da beğendiğimi söylemeliyim. Hele ki göğüslerini elleriyle yukarı kaldırdığı sahneler baya komikti. Tarık karakterini oynayan Ulaş İnan Torun’u da yeterli bulduğumu söyleyebilirim. 

img7  img9

Beyaz eşyacı Burak SATIBOL, Kuyumcu Korhan Herduran İşler Güçler tayfasından isimlerdi. Filmdeki tek sahnelerine rağmen güzel oyunculuk ortaya koymuşlar. Burak SATIBOL’u bir de filmdeki bayram namazı sonrası camiye para toplama sahnesinde izleyebiliyoruz.

Filmin olaylar örgüsü ustaca işlenmiş. Filmin kurgusunu beğendim. Filmi izleyenlere göre filmin ikinci yarısı daha iyiymiş. Çünkü bayağı bir espri ve komik olaylar silsilesi vardı filmin ikinci bölümünde. Filmdeki espriler zekiceydi. Selçuk AYDEMİR kendi espri anlayışını filme iyi yedirmiş. Çalgı Çengi filmindeki kadar bu filmde de küfür vardı. Ve yine küfürler esprilere göreydi. Bir aşırılık yoktu yani.  Selçuk AYDEMİR, Ahmet KURAL ve Murat CEMCİR kendi mizah anlayışlarını yavaş yavaş oturtuyorlar Türkiye’de. Gerçek mizah arayanların adresi olacakları kesin.

Filmden sahneler anlatmak istemiyorum. Ama en eğlendiğim sahneler Tüpçü Fikret’in yediği dayak sonrası yaşadığı haleti ruhiye ve düğün gecesi yaşananlardı diyebilirim. Bir de “Ne kesiyonuz bu bayram?” diyen dedenin diğer sahnelerini dikkatli izlemenizi öneririm:D

Film çıkmadan youtube’da çok izlenen “Entarisi Dım Dım Yar” klibinden söz etmeden geçemeyeceğim. Ahmet KURAL ile Murat CEMCİR beraber şarkı söyleyince başka türlü çoşuyorlar:D

[sz-youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=zHOYklXHT8Y” /]

 

Son olarak bu filmin son yıllarda yapılmış en güzel komedi filmlerinden biri olduğunu söylemek isterim. Bir iki oyuncunun öne çıktığı filmlerden değil. Eski Türk filmleri olan “Şabanoğlu Şaban”, “Tosun Paşa” ve “Süt Kardeşler” filmlerindeki gibi bir oyuncu bütünlüğü var filmde. Zevkle izlenilecek bir film Düğün Dernek. Filmde başka türlü süprizler de var. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.      

Sabri KURBAN

Bir cevap yazın